3 نکته ای که باید قبل از تعویض باتری یو پی اس خود در نظر بگیرید

kalaups
8 می, 2023
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
تعویض باتری یو پی اس

چرا باتری های یو پی اس مهم هستند ؟

با توجه به وابستگی روزافزون بشر به فناوری و برق، داشتن منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) برای پیشگیری از اختلال در فعالیت های حیاتی به یک ضرورت تبدیل شده است.

در این میان باتری های یو پی اس نقش بسیار مهمی ایفا می کنند چرا که معیوب بودن حتی یک باتری موجب کارکرد نامطلوب دستگاه یو پی اس خواهد شد چنانکه در بسیاری از موارد، درصد بالایی از  خطاها و اشکالات یو پی اس ناشی از مشکلات مربوط به باتری های آن است.

یو پی اسی که باتری خراب دارد حتی در صورت قطع برق برای 1 ثانیه هم جواب نمی دهد و موجب خاموش شدن تجهیزات خواهد شد.

از طرف دیگر باتری خراب ممکن است گرمای غیر عادی ایجاد کند یا متورم شود و مایع داخل آن نشت نماید که خود می تواند باعث بروز اتصالی و آسیب به دستگاه یو پی اس و کابین باتری گردد.

اهمیت باتری یو پی اس

هنگامی که برق شهری عادی است، UPS برق تجهیزات متصل به خود را تامین می کند و باتری ها را شارژ می کند.

اما زمانی که برق شهری قطع می شود یا خارج از محدوده  مشخص شده برای UPS قرار می گیرد یو پی اس به حالت باتری سوئیچ می کند و تا زمانی که باتری دشارژ شود و یا برق شهری به حالت عادی برگردد برق را از طریق باتری خود برای تجهیزات تامین می کند.

چه زمانی لازم است باتری یو پی اس خود را تعویض کنید؟

باتری های یو پی اس به طور کلی حدود 3 تا 5 سال عمر می کنند، اما عمر مفید واقعی به عوامل مختلفی از جمله دما، ولتاژ شارژ، سرویس و نگهداری منظم، عمر باتری، کیفیت برق شهری، کیفیت ساخت باتری، زمان تخلیه کامل و غیره بستگی دارد. بطور کلی می توان گفت  سه عامل اصلی وجود دارد که می تواند دلیلی برای تعویض باتری ها باشد.

تعویض باتری یو پی اس

هشدار خرابی یاتری یو پی اس

هشدارهای UPS

هشدارها و اعلان های مختلفی می تواند توسط یو پی اس ارائه شود تا به کاربران پیشنهاد تعویض باتری ها را بدهد. متناسب با نوع و مشخصات UPS، این اعلان ها را می توان با اشکال مختلف مانند آلارم های صوتی، نشانگر LED، نمایشگر LCD و نرم افزار مدیریت یو پی اس مشاهده کرد.

همچنین در منوی یو پی اس های جدید معمولا قسمتی برای تست باتری وجود دارد که می توان بصورت ایمن بدون قطع شدن بارهای متصل به یو پی اس باتری ها را تست نمود بطوریکه بعد از انجام تست، در صورت خرابی باتری ها هشدار لازم توسط یو پی اس به کاربر داده خواهد شد.

برخی از یو پی اس ها هم دارای دکمه تست باتری بر روی پنل خود می باشند که با فشردن و نگه داشتن آن می توان دستگاه را در حالت تست ایمن باتری قرار داد.

شرایط نگهداری باتری یو پی اس

شرایط نگهداری

چند عامل می تواند منجر به کاهش کارایی باتری و کاهش طول عمر آن شود که از جمله می توان به دمای بیش از 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) محیط، تخلیه و شارژ مکرر باتری ها، نگهداری باتری ها بیش از 6 ماه از تاریخ خرید، سری یا موازی کردن باتری هایی که آمپراژ یا عمر متفاوتی دارند، بالا بودن ولتاژ شارژ و … اشاره نمود.

بنابراین چنانچه این شرایط در محل استقرار یو پی اس وجود داشت احتمال خرابی باتری ها بیشتر خواهد بود.

بررسی عملکرد باتری یو پی اس

عملکرد باتری

اگر باتری حداقل به اندازه 80 درصد ظرفیت نامی خود بازدهی نداشته باشد یا زودتر از زمان معمول دشارژ شود می توان نتیجه گرفت که باتری معیوب است و تعویض باتری ها بایستی صورت گیرد و ادامه کار آنها مطابق استانداردهای نگهداری یو پی اس نیست زیرا طبق تجربه می توان گفت که راندمان و بازدهی باتری ها معمولاً در این مرحله به سرعت کاهش می یابد.

 

شرایط نگهداری یو پی اس و باتری

بررسی باتری های یو پی اس با دستگاه تست

برای انجام این کار ابتدا بایستی اتصال باتری ها را با دستگاه یو پی اس و شارژر کاملا قطع نماییم و پس از پوشیدن دستکش عایق و کنار گذاشتن زیور آلات خود بوسیله دستگاه تست باتری نسبت به بررسی ولتاژ باتری ها اقدام کنیم.

دقت کنید آمپراژ دستگاه تست باید متناسب با آمپراژ باتری تنظیم شود تا نتیجه درست را اعلام نماید. لازم است دو سر پراب دستگاه تست را به مدت حداقل 10 ثانیه به قطب های باتری هایی که به تازگی شارژ شده اند اتصال دهیم اگر ولتاژ از 10/5 ولت کمتر نشود باتری هنوز قابل استفاده است در غیر اینصورت بایستی تعویض گردد.

لازم به ذکر است ولتاژ 10/5 ولت نشاندهنده حداقل کارایی باتری ها بوده و ممکن است در صورت زیاد بودن بار متصل به یو پی اس چنین باتری هایی پاسخگوی نیاز نباشند که در این صورت باز هم بایستی تعویض شوند.

تستر باتری یو پی اس